دکتر خرم دوست
بهترین زمان مصرف ویتامین

بهترین زمان مصرف ویتامین و مکمل ها

مصرف ویتامین ها و مکمل های دارویی و غذایی یک راه عالی برای تامین مواد غذایی مورد نیاز بدن می باشد. اما در مصرف ویتامین ها باید برخی نکات مانند بهترین زمان مصرف ویتامین ها و مکمل ها و توجه به تداخل ویتامین ها داشته باشید. اینکه چه دارویی را در چه زمانی و به همراه چه غذایی مصرف شود مهم است. در مصرف برخی مکمل ها باید مراقبت تداخل دارویی آنها نیز باشید. بهتر است از مصرف خودسرانه داروها و بدون مشورت با پزشک داروساز خودداری کنید تا دچار عوارض آن نشوید. در این مطلب از سایت داروخانه خرم فارما می خواهیم به توضیحات بیشتری درباره بهترین زمان مصرف ویتامین ها، نحوه مصرف ویتامین، تداخل ویتامین ها و … بپردازیم با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره دارویی آنلاین با بهترین دکتر داروساز تهران، دکتر شهره خرم دوست از طریق راه های ارتباطی زیر می توانید اقدام کنید.

گیف تماس دکتر خرم دوست

بهترین زمان مصرف ویتامین C

ویتامین سی جزو ویتامین های محلول در آب می باشد. بنابراین توصیه پزشکان این است که برای جذب بهتر خواص ویتامین C بهتر است این ویتامین را با معده خالی و همراه با آب مصرف کنید. از طرفی مصرف این ویتامین انرژی زا است و باعث شادابی می شود پس بهترین زمان مصرف ویتامین c در هنگام صبح توصیه می شود.

بهترین زمان مصرف ویتامین B12

ویتامین B12 همانند ویتامین سی یک ویتامین محلول در آب است و شرایط مصرف و بهترین زمان مصرف ویتامین B12 نیز در هنگام صبح و با معده خالی و به همراه آب می باشد. در این حالت بهترین جذب و تاثیر حاصل می شود.

بهترین زمان مصرف ویتامین دی

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی می باشد. بهترین زمان مصرف ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E، ویتامین K در هنگام مصرف مواد غذایی دارای چربی می باشد. توصیه پزشکان برای مصرف ویتامین های محلول در چربی به همراه غذاهای حاوی چربی مانند شیر، ماست کم چرب یا پر چرب و یا غذاهای پخته شده با روغن می باشد. در این حالت خواص ویتامین D حفظ شده و بهتر جذب می شود.

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در بدنسازی

بهترین زمان مصرف ویتامین e

همانطور که در قسمت قبل نیز گفته شد ویتامین E از جمله ویتامین های محلول در چربی می باشد که برای جذب بهتر خواص ویتامین E توصیه می شود به همراه غذاهای حاوی چربی مصرف شود تا روند جذب در بدن بهتر انجام شود.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم

در ابتدا باید بدانید که بر خلاف باور عموم کلسیم ویتامین نیست بلکه یک ماده معدنی است. بنابراین بهتر است در مصرف این ماده معدنی دقت کافی را داشته باشید تا زیاده روی نکنید. کلسیم مورد نیاز بدن عموما از طریق مواد غذایی تامین می شود اما اگر در دوران یائسگی هستید و یا مواد غذایی حاوی کلسیم به حد کافی مصرف نمی کنید می توانید با مشورت پزشک از مکمل کلسیم استفاده کنید. این مکمل برای کاهش تحلیل استخوان و پوکی استخوان موثر می باشد.

مکمل های کلسیم به دو شکل وجود دارند: کربنات کلسیم و سیترات کلسیم. بهترین زمان برای مصرف کلسیم بستگی به نوع مصرف شما دارد.

کربنات کلسیم

برای جذب مناسب این نوع از کلسیم نیاز به تولید اسید معده می باشد. بنابراین توصیه می شود که این مکمل را در هنگام غذا خوردن مصرف کنید چرا که حین مصرف غذا اسید معده در حال تولید می باشد و باعث جذب بهتر مکمل می شود.

سیترات کلسیم

این نوع از کلسیم الزامی به وجود اسید معده ندارد و می توانید این دارو را به همراه غذا و یا غیر از آن مصرف کنید. پزشکان اغلب سیترات کلسیم را برای بیمارانی که آنتی اسید مصرف می کنند توصیه می کنند.

بهترین زمان مصرف قرص آهن

مصرف قرص آهن مانند فروپلاس یوروویتال و… یکی از مهم ترین روتین های تغذیه ای برای خانم ها می باشد. بنابراین دانستن بهترین زمان مصرف آن هنگام خرید قرص آهن اهمیت زیادی دارد. بهترین زمان مصرف قرص آهن با معده خالی است . بنابراین توصیه می شود یک ساعت قبل از غذا و یا دو ساعت بعد از غذا برای مصرف مکمل آهن اقدام کنید.

تداخل ویتامین ها

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در بدنسازی

برای مصرف هرکدام از ویتامین ها و مکمل ها در بدنسازی یک زمان مشخص وجود دارد که حتما باید طبق دستورالعمل آن اجرا کنید و با پزشک یا مربی خود مشورت کنید. اما برای مصرف مولتی ویتامین در بدنسازی می توانید بعد از یکی از وعده های غذایی خود مکمل مولتی ویتامین مصرف کنید. در صورتی که تمرینات سخت بدنسازی انجام می دهد باید حتما در مصرف مواد غذایی دقت کافی داشته باشید تا دچار کمبود ویتامین نشوید و حتما توصیه می شود مصرف داروها و مکمل ها را تحت نظر پزشک متخصص تغذیه پیش ببرید.

آیا مصرف ویتامین و مکمل ضروری است؟

پیش از آنکه شروع به مصرف ویتامین ها کنید و آن را جزو روتین غذایی خود قرار دارید دقت داشته باشید که همه نیاز به مصرف مکمل دارویی و غذایی و ویتامین ها ندارند. عموما می توان این مواد غذایی و معدنی و ویتامین ها را از مواد غذایی با رعایت رژیم غذایی سالم دریافت نمود. بهترین منبع ویتامین ها و مواد معدنی بشقابی است که یک چهارم آن میوه، یک چهارم سبزیجات، یک چهارم پروتئین مانند ماهی و مرغ و یک چهارم غلات است. اگر نمی توانید حداقل یک وعده در روز به این شکل غذا بخورید، ممکن است مصرف ویتامین ها و مکمل های غذایی به شما توصیه شود اگر:

  • رژیم گیاهخواری داشته باشید
  • روزانه کمتر از 1200 کالری مصرف کنید
  • دچار بیماری مانند سرطان هستید که خوردن مواد مغذی را سخت می کند
  • یک بیماری مزمن روده ای دارید که باعث سوء جذب می شود، از جمله بیماری سلیاک، کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و سندرم روده تحریک پذیر
  • الکل مصرف می کنید
  • جراحی بای پس معده انجام داده باشید
  • رزکسیون نسبی کولون داشتید، به خصوص اگر پزشکان بخشی از ایلئوم شما (جایی که ویتامین B12 در روده شما جذب می شود) را برداشتند

سوالات متداول بهترین زمان مصرف ویتامین

دکتر خرم دوست

داروخانه خرم فارما

داروخانه خرم دوست از سال ۱۳۹۰ توسط دکتر خرم دوست فعالیت خود را آغاز نموده است. داروخانه آنلاین خرم فارما هدف نهایی خود را ارائه خدمات آنلاین در بستر اینترنت با بالاترین کیفیت میداند. و با تکیه بر دانش علمی و مدیریتی خود، در این راستا تلاش میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا